خونریزی های اوایل حاملگی

خونریزی های اوایل حاملگی

خونریزی های اوایل حاملگی  یک علامت هشدار دهنده برای مادر و پزشک است . خونریزی های نیمه اول حاملگی به شکل لکه بینی – حالت خفیف یا شدید که ممکن است روزها تا هفته ها پا برجا بماند . شیوعی بینی 50-20 درصد داشته و شایع ترین علت آن ها سقط خود به خود است .

اما سایر علل خونریزی در نیمه اول حاملگی عبارتند از : حاملگی مولار – حاملگی نابجا – صدمات و ضایعات سرویکس – واژن یا فرج – خونریزی با منشا ادراری یا هموروئید – اختلالات خونی – خونریزی ناشی از کاشته شدن نطفه و علل ناشناخته .

نکته : بیماری فون ویلبراند شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی است . نام این بیماری از یک دکتر اریک فون ویلبراند گرفته شده است که اولین بار این بیماری را در سال 1926 کشف کرد . این اختلال در یک درصد از کل جمعیت دیده می شود .

یاد آوری می شود که : قبل از پرداختن به مبحث خونریزی های اوایل حاملگی ابتدا برخی از اصطلاحات فوق به طور خلاصه یادآوری می شود . توصیه می شود برای مطالعه کامل تر این مباحث به کتاب های بارداری و زایمان از جمله بارداری و زایمان ویلیامز مراجعه شود .

دکتر زنان خوب در غرب تهران می فرمایند دوران حاملگی یک دوران بسیار حساس می باشد و هر خانمی که در این دوره باشد می بایستی دقت فراوانی به این دوران کند و برخی از کارها را با توجه بسیار انجام دهد . خونریزی های اوایل حاملگی می تواند نشان دهنده بسایر خطرناکی برای مادر باشد به همین خاطر می بایستی هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد .  دکتر زهرا سیفی متخصص زنان خوبی است که می تواند طی این دروه یک مشاوره عالی به شما بدهد و شما را همراهی کند تا این دوره را بدون هیچ خطری بگذرانید . جهت تعیین وقت قبلی و مشاوره های لازم می بایستی با شماره های 44977660 تماس حاصل نمائید .

اکتروپیون سرویکس : اکتروپیون سرویکس در اثر برگشت و حضور مخاط شکننده اند و سرویکس در قسمت واژنی سرویکس به وجود آمده و به صورت یک حلقه قرمز – صاف و صیقلی در اطراف دهانه خارجی سرویکس مشخص می شود . این حالت معمولا با خونریزی بعد از نزدیکی تظاهر کرده و معمولا نیازی به درمان خاصی ندارد . البته باید پاپ اسمیر و کشت از ترشحات سرویکس به عمل آید . در این حالت گاهی حین تهیه نمونه با سواپ پنبه ای ممکن است مخاط به راحتی پاره شود و با کمال تعجب خونریزی واضحی بروز کند .

به گفته بهترین متخصص زنان در غرب تهران ضایعه دیگری که می تواند موجب خونریزی شود پولیپ سرویکس است . این خونریزی بدون درد است و غالبا بعد از نزدیکی بروز می کند . پولیپ سرویکس به شکل یک توده یا زنگوله صورتی یا قرمز رنگ بیرون زده از دهانه سرویکس مشخص می شود .

از دیگر تشخیص های افتراقی خونریزی در دوران حاملگی که نباید از آن غافل شد نئوپلازی های سرویکس است . باید در صورت وجود هر ضایعه مشکوک در معاینه سرویکس پاپ اسمیر و بیوپسی گرفته شود و در صورت وجود ترشحات غیر عادی کشت از ترشحات سرویکس انجام می شود .

خونریزی-های-اوایل-حاملگی

خونریزی-های-اوایل-حاملگی

خونریزی ناشی از کاشته شدن نطفه

به طور طبیعی متعاقب کاشته شدن نطفه در داخل اندومتر در بسیاری از بیماران خونریزی بروز می کند که ممکن است به شکل صورتی رنگ شدن ترشحات واژن و یا لکه بینی در موارد بسیار کمی همانند خونریزی قاعدگی باشد .

این حالت غالبا در هفته سوم و گاهی پنجم یا ششم بعد از اولین روز آخرین قاعدگی بروز کرده بدون درد است . و اکثرا بیش از 1 الی 2 روز ادامه نمی یابد . در این حالت تمامی بررسی های حاملگی طبیعی خواهد بود .

در برخی از موارد ممکن است خونریزی با منشا ادراری یا گوارشی هموروئید با خونریزی واژینال اشتباه شود . لذا باید این دو ناحیه هم مورد بررسی قرار گیرد .

زایمان سزارینزایمان طبیعی

برچسب گذاری توسط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نه =