کلونوسکوپی

این روش به فوق تخصص گوارش این تشخیص را  می دهد که تمام طول روده را مشاهده و ارزیابی کند.این روش قادر است مشکلات روده بزرگ که شامل سرطان،بافت های ملتهب و وجود زخم و خونریزی را شناسایی کند.این روش برای غربالگری سرطان روده بزرگ هم استفاده می شود.

کلونوسکوپی

آندوسکوپ یا همان کلونوسکوپ لوله ای باریک و بلند دارای خاصیت انعطاف پذیری و منبع نوری است.این لوله از طریق مقعد به داخل روده می رود و نه تنها باعث می شود پزشک داخل روده را مشاهده کند این امکان را هم فراهم می کند که داخل روده را شست و شو و مکش و تزریق هوا انجام دهد. همچنین در طول این کار، ممکن است پزشک قسمتی از بافت یا پولیپ را به جهت آزمایش‌های بیشتر، نمونه‌برداری کند.

کلونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

پزشکان متخصص کلونوسکوپی را در بیمارستان ها یا مراکز درمانی انجام میدهند.ابتدا بیمار را بر روی تخت خوابانده و در رگ بازوی آنها آرام بخش تزریق می کنند که در طول کلونوسکوپی بیمار در آرامش مطلق باشد،سپس لوله را از طریق مقعد وارد راست روده و به آرامی تا روده بزرگ هدایت می شود.

پزشک برای بهتر دیده شدن داخل روده ممکن است داخل آن مقداری هوا تزریق کند و یا از بیمار بخواهد موقعیت خود را بر روی تخت تغییر دهد.

فوق تخصص گوارش با نصب دوربین در سرکلونوسکوپ این امکان را ایجاد می کند که تصاویر مخاط روده بر روی مانبتور ایجاد شود و در نتیجه به ارزیابی بافت روده می پردازد. زمانی که این لوله به روده کوچک میرسد باز پزشک برای ارزیابی روده بزرگ لوله را به آرامی عقب می کشد و دوباره این کار را انجام می دهد.در طول مسیر درمان ممکن است پزشک پولیپ های موجود را حذف کند و ان ها را برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه بفرستد.این پولیپ ها در اکثر مواقع بی ضرر است ولی بعضی از سرطان های روده ،ابتدا به شکل پولیپ بوده پس پزشکان با از بین بردن آنها باعث میشود که از سرطان جلوگیری شود. کلونوسکوپی غالبا در حدود 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

پس از اتمام کلونوسکوپی چه مواردی ممکن از پیش آید؟

بعد از کلونوسکپی بیمار باید در بیمارستان به مدت 1 یا 2 ساعت به همان صورت باقی بماند و ممکن است در همان ساعت ها درد شکم یا نفخ داشته باشد.

زمان لازم است تا اثر دارو برطرف شود و بعد از عمل بیمار می تواند با یکی از اعضای خاتواده به منزل برود و نکته مهم اینکه اگر پزشک چیزی از مقعد خارج کرد یا نمونه برداری انجام داد خونریزی از مقعد طبیعی است.

اقدامات قبل از کلونوسکوپی

 • در صورت هر گونه سابقه ی بیماری با پزشک خود مطرح کنید
 • در صورتی که باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید
 • در صورت هر گونه بیماری مانند بیماری قلبی و ریوی به پزشک خود اطلاع دهید .
 • اگر جزء افرادی هستید که نسبت به داروی خاصی آلرژی دارید بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید .
 • دیابت جزء بیماری هایی محسوب می شود که ممکن است لخته شدن خون را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین بهتر است قبل از کلونوسکوپی به پزشک خود اطلاع دهید تا درصورت نیاز مصرف داروها قطع شود و داروهای جایگزین استفاده کنید .
 • درصورت استفاده از هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت کنید .
 • در بعضی مواقع برای انجام کلونوسکوپی لازم است آنتی بیوتیک مصرف کنید .

کلونوسکوپی

آماده شدن برای کلونوسکوپی

 • بهتر است قبل از انجام کلونوسکوپی دستورات مواد غذایی را کامل از پزشک خود سوال کنید تا در حین کلونوسکوپی به مشکل بر نخورید .
 • تغییرات غذایی به شما کمک می کند تا پاکسازی کلونوسکوپی با موفقیت انجام شود .
 • به همراه داشتن یک همراه الزامی است زیرا بعد از کونولوسکوپی به علت مصرف داروهای آرام بخش شما نمی توانید به طور مستقل خودتان به منزل بروید .

در کلونوسکوپی چه مواردی را باید انتظار داشته باشیم ؟

در گام نخست قبل از کلونوسکوپی مایعات داخل وریدی شروع می شود و بیمار برای نظارت دقیق تر توسط پزشک قرار می گیرد و ریتم قلب ، فشار خون ، اکسیژن توسط پزشکان کنترل می شود .سپس به بیمار داروی آرام بخش داده می شود تا بیمار به یک خواب آرام رود و هیچگونه دردی را احساس نکند کلونوسکوپی اغلب باعث احساس فشار، گرفتگی و نفخ در شکم می شود و این دارو است که می تواند درد را کمتر کند . کولونوسکوپی معمولا 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. اگر كلیه كولون به دلایلی قابل تشخیص نباشد امکان دارد پزشک تصمیم بگیرد که کلونوسکوپی مجدد یا بدون آماده سازی روده انجام بگیرد .

دارو و مواد غذایی قبل از کلونوسکوپی

بهتر است قبل از کولونوسکوپی پزشکتان را از تمام نسخه های که دارید و یا داروهایی که بدون نسخه استفاده می کنید در جریان کامل باشد خصوصاً برخی از داروهایی که نیاز به دستورالعمل خاصی دارند مانند آسپرین و …

این دستورالعمل ممکن است برای جلوگیری از مصرف برخی از غذا ها مانند غذاهای رشته ای ، غذاهایی با دانه و یا ژله داده شود.

تشخیص ناهنجاری ها در زمان کلونوسکوپی

برای ارزیابی بهتر در ناحیه غیر طبیعی گاهی نیاز است که از یک قسمت بیوپسی (نمونه ای از بافت ) انجام شود تا بتوانیم نتیجه بهتری بگیریم .بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده می شود تا معاینه های لازم جهت آسیب شناسی صورت بگیرد و در صورتی که نمونه گرفته شده مشکوک باشد ممکن است نمونه برداری برای کشت باکتری ،ویروس ،قارچ ها و یا معاینه تحت میکروسکوپ برای انگل ها انجام شود .در مواردی که کلونوسکوپی جهت خونریزی صورت گرفته باشد لازم است نمونه ای از بافت خونریزی شده مورد کنترل و بررسی قرار بگیرد .

و در صورتی که کلونوسکوپی برای وجود پولیپ صورت بگیرد می توانیم از طریق این روش پولیپ ها ی خوش خیم را حذف کرد.بهتر است توجه داشته باشید که بیوپسی به دلایل مختلفی انجام می شود و لزوماً به معنای سرطان مشکوک نیست .

عوارض کلونوسکوپی

 • عوارض کلونوسکوپی نادر است و معمولا زمانی که توسط پزشکانی که به طور خاص آموزش دیده اند و با تجربه هستند بسیار جزئی می شود .
 • در صورتی که بیوپسی در محل خونریزی یا برای از بین بردن پولیپ انجام شود خونریزی معمولاً جزئی است و توسط کلونوسکوپ کنترل می شود .و بعد از کولونوسکوپی نیاز به جراحی است .
 • سوراخ یا پاره شدن دیواره کولون
 • واکنش نشان دادن به مصرف داروهای آرام بخش و یا تحریک موضعی به وریدی است .
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • خونریزی شدید راست روده
 • سفت شدن شکم
 • داشتن تب

با توجه به اینکه این عوارض بعد از انجام کلونوسکوپی نادر هستند اما تشخیص زود این عوارض بسیار مهم است و در صورتی که درد شکم ، خونریزی مقعدی ، تب و لرز داشتید بهتر است سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید .

کلونوسکوپی

کلونوسکوپی مجازی چیست؟

جایگزین کلونوسکوپی، کلونوسکوپی مجازی است. کلونوسکوپی مجازی یک تکنیک است که با استفاده از CT اسکن انجام می شود تا بتوانیم تصویر هایی از روده بزرگ به صورت مستقیم با دیدگاه واقعی مشاهده کنیم که آن تصاویر مجازی هستند .
در آماده سازی برای کلونوسکوپی مجازی، روز قبل از معاینه، روده بزرگ، با استفاده از ملین ها، تمیز می شود. در طول معاینه یک لوله به داخل بینی منتقل می شود و برای تزریق هوا به روده بزرگ استفاده می شود. پس از آن CT اسکن با کولون تزریق می شود و اسکن ها تجزیه و تحلیل شده و دستکاری می شوند تا یک تصویر مجازی از روده بزرگ ایجاد شود. وقتی که به درستی انجام شود، کلونوسکوپی مجازی می تواند موثر باشد. حتی پولیپ ها را می توان “مخفی” در پشت عقابی که گاه به واسطه کلونوسکوپی از دست رفته می تواند پیدا کند.

با این وجود، کلونوسکوپی مجازی محدودیت های متعددی دارد که عبارتند از :

 • کلونوسکوپی مجازی با شناسایی پولیپ های کوچک (کمتر از 5 میلی متر) مشکل است اما به راحتی در کلونوسکوپی دیده می شود.
 • کلونوسکوپی مجازی برای شناسایی سرطان و یا ضایعات مناسب نیست.
 • در صورت تشخیص پولیپ به کمک کلونوسکوپی مجازی برای حذف پولیپ ها نیاز است از کلونوسکوپی استفاده شود یعنی در واقع دربسیاری از موارد بعد از انجام کولونوسکوپی مجازی نیاز به کولونوسکوپی است.
 • به دلیل این محدودیت ها، کولونوسکوپی مجازی جایگزین کلونوسکوپی به عنوان ابزار غربالگری اولیه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به پولیپ و سرطان کولون هستند، نیست. در حال حاضر این گزینه برای افرادی است که در معرض خطر طبیعی پولیپ ها و سرطان روده بزرگ هستند و نمی توانند کلونوسکوپ را تحمل کنند .

پاک‌سازی روده و تغییر رژیم غذایی

معمولاً متخصصین قبل از اینکه شما کلونوسکوپی را انجام دهید نیاز است که یک سری از دستورالعمل هایی را انجام دهید تا نتایج مناسب تر و دقیق تر باشد یک سری از دستورالعمل هایی که برا ی پاکسازی روده استفاده می شود نوعی دستورالعملی است که باعث می شود روده از مدفوع و مواد غذایی پاکسازی شود زیرا در صورتی که مدفوع و مواد غذایی به خوبی پاکسازی نشود پزشک نمی تواند ارزیابی خود را به خوبی ارائه دهد برای انجام این  پاکسازی امکان است از یک تا سه روز قبل از کلونوسکوپی لازم باشد رژیم غذایی مایعات استفاده کنید و از نوشیدنی هایی که دارای رنگدانه قرمز یا بفش هستند خودداری کنید .برخی از مواد غذایی عبارتنداز :

 • مصرف سوپ گوشت بدون چربی
 • مصرف آبگوشت بدون چربی
 • استفاده از آبمیوه های طبیعی مانند سیب و انگور بهتر است بدانید آب پرتغال مناسب نیست .
 • قهوه
 • چای
 • استفاده از نوشیدنی های ورزشی با طعم لیمو و پرتغال
 • استفاده از ژلاتین با طعم لیمو و پرتغال

کلونوسکوپی

فوق تخصص گوارش معمولاً قبل از انجام کلونوسکوپی توصیه های لازم را شما خواهد کرد و ممکن است برای پاکسازی روده از یک سری مواد نوشیدنی یا قرص هایی استفاده کنید آماده سازی قبل از کلونوسکوپی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امکان دارد آماده شدن شما برای کلونوسکوپی کمی برایتان دشوار باشد اما بهتر است بدانید که این آمادگی بسیار مهم است و اگر شما به ‌درستی مرحله آماده‌سازی خود را طی نکرده باشید، ممکن است پزشک نتواند به‌ خوبی به ارزیابی روده‌های شما بپردازد.

چرا پزشکان از کلونوسکوپی استفاده می‌کنند؟

از آن جایی که کلونوسکوپی به دلایل مختلفی امکان دارد انجام شود اما به عنوان بخشی از غربالگری روده محسوب می شود که توسط فوق تخصص گوارش انجام می گیرد  اما در موارد مختلف دیگری مانند بررسی وجود خون در مدفوع ، درد معده ، درد شکم ، اسهال ، بررسی اختلالی که به هنگام عکسبرداری از روده بزرگ مشاهده شده است مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل توصیه می شود به هنگام کلونوسکوپی آمادگی قبل از آن را به خوبی رعایت کنید .

چه افرادی نیاز است تحت کلونوسکوپی دوره ای قرار بگیرند ؟

 • افرادی که دارای سابقه ی سرطان روده بزرگ هستند و یا سابقه ی پولیپ دارند
 • افرادی که دارای سابقه ی خانوادگی هستند و بیماریشان مرتبط با کولون است .
 • افرادی که با مشکلاتی مانند سرطان روده بزرگ در ارتباط هستند .

فوق تخصص گوارش می فرمایند معمولاً فاصله ی مدت زمانی بین انجام کلونوسکوپی به موارد مختلفی بستگی دارد مانند شدت و خطر بیماری و اختلال به وجود آمده در فرد به همین دلیل اگر فرد سالمی که عوامل خطر مبتلا شدن به بیماری سرطان بزرگ را احتمال می دهد بهتر است در سنین بالا و در سن  50 سالگی  یک بار کلونوسکوپی را انجام دهد بدین ترتیب خیالش راحت تر است و می توان در صورت مشکل ، پولیپ های روده ای قبل از ایجاد هر گونه سرطان درمان شود .

نکته ی قابل توجه این است که بهتر است قبل از هر گونه اقدامی برای بیماری ، فوق تخصص گوارش با تجربه را انتخاب کنید زیرا همان طور که می دانید قبل از هرگونه درمان ، تشخیص بیماری مهمترین عامل محسوب می شود .

آندوسکوپی معده

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =